home 64 BITOWE SYSTEMY OPERACYJNE
64-bitowe systemy operacyjne [edytuj]
System Windows NT działał na kilku różnych platformach sprzętowych zanim dominującą pozycję na rynku komputerowym (również w dziedzinie zastosowań profesjonalnych) uzyskały komputery osobiste oparte na procesorach rodziny x86. Windows NT w wersjach od 3.1 do 4.0 dostępny był dla komputerów opartych na architekturze DEC Alpha i MIPS R4000, które były maszynami 64-bitowymi. System operacyjny traktował procesory tych komputerów jednak jak 32-bitowe.
Po pojawieniu się architektur sprzętowych IA-64 (procesory Itanium), zaś później AMD64/EMT64 (która w terminologii Microsoftu była oznaczana jako x64), Microsoft udostępnił nowe wersje swoich aktualnie wydawanych systemów operacyjnych. Nowoczesna linia 64-bitowych systemów Windows składa się z Windows XP 64-bit Edition dla systemów IA-64, Windows XP Professional x64 Edition dla komputerów wyposażonych w procesory obsługujące rozszerzone instrukcje AMD64/EMT64 oraz Windows Server 2003 w wydaniach dla architektur IA-64 i x64. Wersje x64 systemów Windows XP Professional i Windows Server 2003 zadebiutowały 25 kwietnia 2005, wersje dla procesorów Intel Itanium były natomiast udostępniane w tym samym czasie, co ich 32-bitowe odpowiedniki. System Windows Vista jest pierwszym produktem firmy, który dla użytkowników końcowych został wydany jednocześnie w wersji 32-bitowej jak i x64.
System Microsoft Windows Vista został zaprojektowany z myślą o znaczącym podniesieniu komfortu pracy każdego użytkownika komputera, począwszy od użytkowników domowych przeglądających witryny sieci Web, przez pracowników firm zajmujących się porządkowaniem i obsługą dużej ilości danych, a skończywszy na naukowcach regularnie wykonujących złożone analizy matematyczne. Aby spełnić specyficzne wymagania każdej grupy użytkowników, firma Microsoft udostępni pięć różnych wydań systemu Windows Vista. W każdym z wydań skoncentrowano się na potrzebach innej grupy użytkow
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL